2019 m. gegužės 16 d. Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų aštuntos klasės mokiniai kartu su mokytoja Aušra Višniauskiene dalyvavo integruotoje pamokoje, kurią organizavo Ginkūnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Rimvida Linauskienė. Renginys vyko Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Ginkūnų filialo salėje. Vienas žymiausių lietuvių kalbos tyrinėtojų Kazimieras Būga yra rašęs: „Vietų vardais į mus kalba pati žemė. Jos kalbos žodžiai – tai miestų, sodžių, upių, ežerų, balų, girių, kalnų ir kt. vardai“. Minėto kalbininko citata pradėta pamoka „Vietovardžiai – istorinė vertybė“, skirta Lietuvos vietovardžių metams. „Kiekvienas vietovardis yra tarsi praeities kartų laiškas, kurį dabarties žmonėms reikėtų išmokti perskaityti ir išsaugoti ateinančioms kartoms“, taip teigia Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros docentė, mokslų daktarė Filomena Kavoliutė.
Į renginį pakviesta Ona Daukšaitė mokiniams papasakojo Ginkūnų seniūnijos teritorijoje esančių kaimų pavadinimų kilmę, apipintą legendomis. Iš septynių kaimų, keturi (Ginkūnų, Šapnagių, Uosupio, Žuvininkų kaimai) turintys savo vardo kilmės mitus ar legendas, pateikti ir rašytiniuose šaltiniuose. Aštuntokas Justas Klevinskas prisiminė legendą apie Svilės šaltinių „akis“. Bibliotekininkė dalyviams paviešino Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos šiais metais vykdomą projektą „Šiaulių rajono nykstančių ir išnykusių kaimų istorijos“.
Renginio pabaigoje kreiptasi į mokinius – jeigu pasidomės ir sužinos, kaip vadinosi vietovė, kur gimė, augo jo tėvai, seneliai, aiškinsis, kas iš buvusių pavadinimų išliko, kas jau nebeminima – tautos atmintis bus gyva. Svarbu gimtąjį kraštą matyti ne tik pro automobilio langą – žygiai pėsčiomis, dviračiais, aplankant svarbias giminės vietas, taip pat labai daug duoda.
Rimvida Linauskienė,
Ginkūnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė